AJANKOHTAISTA

Distillation and Absorption 2022 – Toulousessa, Ranska – 18.–21.9.2022

Osallistuin 18.–21.9. Toulousessa järjestettävään Distillation and Absorption 2022 -konferenssiin, jonka yhteydessä pidimme EFCE Fluid Separation -työryhmän kokouksen. Matkalla minusta tuntui, että olen juuri Toulousessa ollut jo aika monta kertaa, milloin minkäkin...

Chemistry in Europe 2022-3

The third edition of the 2022 Chemistry in Europe.

KPS apurahat 2022

Kemian Päivien Säätiön apurahat on päätetty myöntää seuraaville 5 henkilölle: FM Juhana Aho, Helsingin yliopisto, 2 000 euroa FM Janne Frimodig, Jyväskylän yliopisto, 2 000 euroa FM Sini Irvankoski, Aalto yliopisto, 2 000 euroa FM Heta-Elisa Nieminen, Helsingin...

Elokuun uutiskirjeitä

August 2022 issue of the Brussels News Updates  

KEMIAN SEURAT

Finnish Chemical Societies

Stipendit myönnettiin Marisa Mäntylälle Lappeenrannan teknillisestä yliopistosta, Teemu Mäntymäelle Helsingin yliopistosta ja Gerson Martin:lle Åbo Akademista.


”Sain Suomen Kemian Seuralta mahdollisuuden osallistua messukeskuksessa 22.-23.5.2014 jo kuudetta kertaa järjestettyyn Helsinki Chemicals Forumiin. Tapahtumassa kokoontui 200 kemikaaliturvallisuuden asiantuntijaa 40 eri maasta keskustelemaan tämän hetken polttavista puheenaiheista kuten EU:n ja USA:n vapaakauppaneuvotteluista, hormonitoimintaa häiritsevistä kemikaaleista sekä kemikaaliturvallisuuden säätelykeinoista.

Foorumi alkoi Jussi Pajusen, Helsingin kaupunginjohtajan, puheella kemikaalien ja kemikaaliturvallisuuden näkymisestä niin talous-, ympäristö- kuin terveysasioissa. Hän korosti avoimen tiedon merkitystä yhteistyön ja kehityksen edellytyksenä. ”Open data” käsite tuli kahden päivän aikana esiin useasti paneelikeskusteluissa, seinään heijastetuissa yleisön lähettämissä twiiteissä, työpajoissa sekä tauoilla vilkkaasti käydyissä keskusteluissa.

Tapahtuman interaktiivinen ja intiimi luonne yllätti. Etenkin seminaarien väliin jäävät tauot tarjosivat loistavan mahdollisuuden verkostoitua alan vaikuttajien kanssa ja käytyjen keskustelujen ansiosta nähdä metsä puilta – analyysien ja reaktioiden takana on valtava määrä kemikaalipolitiikkaa!

Bjørn Hansen, Euroopan komission ympäristöasioiden pääosaston johtaja, esitteli puheessaan vuodelle 2050 asetetut ympäristötavoitteet. Opiskelijan silmiin tavoitteet tuntuvat suurilta ja matka raskaalta kulkea. Silmiä ei kuitenkaan voi sulkea, sillä me, työuramme vasta aloittavat, olemme niitä, jotka aikanamme tulemme takaamaan, että matkalla tulevat esteet ratkaistaan ja perille päästään ennen kuin tulee pimeää. Tie vuoteen 2050 ei tule olemaan helppo ja siksi onkin erityisen tärkeää tarjota nuorille HCF:n kaltaisia mahdollisuuksia kulkea mukana tätä tietä alusta saakka.

Avoin tieto on kuin kartta, jota piirretään metri metriltä yhdessä. Kun kartta on avoimesti esillä, ei jokaisen matkaa kulkevan tarvitse löytää omaa tietänsä suon yli. Vaikka tapahtuma kokosi yhteen lukuisien eri lainsäädäntöjen, kansallisuuksien ja mielipiteiden edustajat, oliin ainakin yhdestä asiasta yhtä mieltä: paljon on tehtävää.

Tahdon kiittää Suomen Kemian Seuraa mahdollisuudesta osallistua Helsinki Chemicals Forumiin ja näkemään suunnitelman polusta, jonka päässä odottaa ekologisten rajojensa sisällä toimiva turvallinen maailma.”

Marisa Mäntylä
Diplomityöntekijä, Lappeenrannan teknillinen yliopisto


”Sain mahdollisuuden osallistua Helsinki Chemicals Forumille 2014 Suomen kemian seuran myöntämän stipendin myötä. Perjantain ohjelma näytti kiinnostavalta, enkä tiennyt mitä odottaa, olinhan ensi kertaa HCF:ssä.

Paikalle päästyäni, aamukahvia hakiessani, taisin ääneen miettiä olevani hieman alipukeutunut kauluspaidassani, sillä edelläni kahvia ottanut Hannu Vornamo sanoi ettei sillä ole mitään väliä, varsinkaan tuon ikäisenä. Uskoin Hannua, onhan hän loistavan uran luonut kemisti ja HCF:n pääsihteeri.

Hannun kanssa jutustelun jälkeen oli aika suunnata salin puolelle, jossa oli alkamassa yksi päivän kiinnostavimmista puheista, nimittäin Prof. Maurice Whelanin esitelmä siitä, kuinka kemikaalien toksisuutta voidaan ennustaa niiden rakenteen perusteella. Kemikaaliturvallisuuden piirissä käytettäneen tulevaisuudessa yhä enemmän mallinnusta toksisuuden ja riskien määrittämisen tukena.

Seuraavaksi oli vuorossa päivän kiinnostavin osuus, paneelikeskustelu ”Are we all in the same boat?”, jossa eri kemikaalilainsäädäntöjen piirissä olevien maiden edustajat kertoivat omasta kemikaalilainsäädännöstään ja mihin suuntaan sitä ollaan kehittämässä. Eroja maailman johtavien kemikaalientuottajien välillä löytyi paljon, mutta kaikki ovat siinä määrin samassa veneessä, että tavoitteet ovat suurin piirtein samoja kaikilla. Ympäri maailman kaikkialla pyritään minimoimaan kemikaaleista ihmisille aiheutuvia haittoja ja vähentämään ympäristölle muodostuvaa kuormaa.

Teknisesti HCF oli toteutettu mallikkaasti. Koko tapahtuman ajan oli mahdollista lähettää kommentteja ja kysymyksiä panelisteille twitterin, tekstiviestin tai viestiseinän kautta. Viestit näkyivät myös yleisölle ja niitä oli mahdollista lukea myös verkossa. Päivän päätteeksi tehdyssä workshopissa käytiin läpi päivän avainasiat ja annettiin jälleen yleisölle mahdollisuus pitää lyhyitä puheenvuoroja päivän aiheisiin liittyen.

Kaiken kaikkiaan HCF oli mukava kokemus ja jos mahdollisuus tulee, aion osallistua tapahtumaan myös ensi vuonna.”

Teemu Myllymäki
Helsingin yliopisto


”The Helsinki Chemicals Forum was an exciting meeting where international authorities, industry leaders, NGOs, academics and the media gathered in order to discuss and resolve the current problems concerning chemicals regulations. There were several sessions approaching different topics such as: difference between REACH and TTIP, chemicals used in fracking, endocrine disruptors and chemicals management.

It was interesting how industry leaders were showing different techniques and the use of harmless chemicals in their processes while NGOs complained that it was a lack of transparency from companies due to agreement of confidentiality. Additionally, a comparison of the chemicals management systems around the world varies according to the countries need, and even though there is a trend to standardize and to create one and only system, we are still far from that goal. In general, each session was full with very good discussions and arguments from both sides. At the end of each session, a workshop was made to summarize and to give to people the right to talk and suggest new alternative to certain problems.”

Gerson Martin
Åbo Akademi University