AJANKOHTAISTA

ECFE yleiskokous 2023 – Berliini, Saksa 17.9.2023

ECFE YLEISKOKOUS 2023 Matkaraportti Aika: 17.9.2023, klo 15 – 17 Paikka: CityCube Berlin, room M3 Messedamm 22, 14055 Berlin, Germany Läsnä: 36 jäsenmaasta edustettuina olivat useat jäsenyhdistykset, Pohjoismaista edustus ainoastaan Suomesta. 1. Hyväksyttiin edellisen...

EYCN delegate assembly – Haag, Alankomaat 18.-20.8.2023

EYCN (European Young Chemists Network) on EuChemS:n nuorten jäsenten verkosto, joka ajaa erityisesti kemian opiskelijoiden sekä vastavalmistuneiden kemistien asioita. EYCN järjestää vuosittain tiimipäivän (delegate assembly, DA), johon on kutsuttu kunkin jäsenmaan...

KPS apurahat 2023

Kemian Päivien Säätiön jatko-opiskeluapurahat 2023 Apurahat on tarkoitettu kemian aloilla yliopistoissa lisensiaatin- ja tohtorintutkintoihin tähtääville opiskelijoille. Kemian Päivien Säätiön apurahat on päätetty myöntää seuraaville 5 henkilölle: FM Aku Lampinen,...

Young Researcher Symposium (YRS 2024)

Young Researcher Symposium (YRS 2024)ChemBio / Kemian Päivät 2024 (10.-11.4.2024), Messukeskus, Helsinki Ajankohta: Torstai 11.4.2024  Kohderyhmä: erityisesti väitöskirjaan tähtäävät tutkimusta tekevät sekä post-doc-vaiheessa olevat tutkijat yliopistoissa ja...

KEMIAN SEURAT

Finnish Chemical Societies

Kemian hyväksi –palkinto 2017 on myönnetty Sisäisen turvallisuuden strategiahankkeen projektijohtajalle, dosentti Kimmo Himbergille Sisäministeriöstä ja se luovutettiin hänelle Kemian Päivillä 29.3.2017 Helsingin Messukeskuksessa.

Dosentti Kimmo Himberg on toiminnallaan edistänyt ansiokkaasti kemian alaa ja luonut kemiasta ja kemisteistä myönteistä kuvaa.

Kimmo Himberg on Helsingin yliopistosta valmistunut kemisti, joka johti Keskusrikospoliisin rikosteknistä laboratoriota yli 20 vuotta ja aloitti Poliisiammattikorkeakoulun rehtorina vuonna 2011. Hän on väitellyt analyyttisen kemian alalta ja hän on Helsingin yliopiston dosentti. Lisäksi hän on opettanut neljässä muussa koti- ja ulkomaisessa yliopistossa. Tällä hetkellä Kimmo Himberg on virkavapaalla Poliisiammattikorkeakoulun rehtorin virasta ja toimii Sisäministeriössä sisäisen turvallisuuden strategiahankkeen projektijohtajana.

Kimmo Himbergin ura poikkeaa monin tavoin tyypillisestä kemistin urasta erityisesti sen yhteiskunnallisen merkityksen ja vaikuttavuuden näkökulmasta. Hän on toiminut pääosin rikoksiin ja rikosten selvittämiseen sekä yleisesti kriminalistiikkaan liittyvien kysymysten parissa. Hän on toiminut mm. Euroopan neuvoston lähettämänä erikoisasiantuntijana Turkin lainsäädännön ja rikosoikeuden uudistamiseen tähtäävässä ohjelmassa Istanbulissa. Lisäksi hän on toiminut YK:n huumausaine- ja rikosasioiden toimiston konsulttina, Euroopan neuvoston aitojen ja väärennettyjen asiakirjojen työryhmän kansallisena edustajana, EU:n Schengen-ympäristön tietoliikenneinfrastruktuurityöryhmän puheenjohtajana, Euroopan rikosteknisten instituuttien verkoston puheenjohtajana, Kansainvälisen rikostuomioistuimen tieteellisenä neuvonantajana, Amsterdamin yliopiston rikosteknisen ohjelman tutkimuskoordinaattorina sekä Maailman antidopingtoimiston arvioijana. Parhaillaan hän toimii Euroopan unionin lainvalvontakoulutusvirasto CEPOL:in hallintoneuvostossa.

Kimmo Himbergillä on ollut merkittävä rooli Suomalaisten Kemistien Seuran puheenjohtajana ja hallituksen jäsenenä ja hän on tehnyt kemiaa tunnetuksi mm. lukuisin yleistajuisin yleisöluennoin sekä kirjoituksin. Näistä monista ansioistaan kemian alan yhteiskunnallisen merkityksen edistämisessä Kimmo Himbergille myönnetään Kemian hyväksi –palkinto 2017.

Lisätietoja:

Kemian Päivien 2017  tiedotus, Heleena Karrus, 050-5571894, heleena.karrus [at] kemianseura.fi tai Prof. Kimmo Himbertg, 050 4564855, kimmo.himberg [at] intermin.fi